Rolnictwo precyzyjne – gospodarstwo K.Ł. Dau

Rolnictwo precyzyjne to system gospodarowania wykorzystujący nowoczesne technologie nawigacyjne i informatyczne w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych istnieje możliwość dopasowania dawek nakładów (nawozów, środków ochrony, pasz) do potencjalnego zapotrzebowania uprawianej rośliny i hodowanych zwierząt.

Przykładem gospodarstwa, które wdraża innowacje w postaci rolnictwa precyzyjnego jest gospodarstwo rolne Państwa Katarzyny i Łukasza Dau znajdujące się w miejscowości Smętowo Graniczne  w powiecie Starogardzkim. Pani Katarzyna  i Pan Łukasz  gospodaruje na areale około 100 ha . Uprawiają na nich głównie pszenicę ozimą i rzepak ozimy. W swoim gospodarstwie posiadają maszyny z technologią precyzyjnego prowadzenia. Ciągnik wyposażony jest w GPS dzięki czemu precyzyjny siew czy inne zabiegi agrotechniczne  wykonywane są przez maszyny z dużą dokładnością. Dodatkowo Pan Łukasz świadczy usługi jako przedsiębiorca przy zbiorach  słomy na cele odnawialnych źródeł energii. Właściciele są bardzo kreatywni i chętnie wdrażają nowe technologie. Jedną z ostatnich innowacji jakie wprowadzili do swojego gospodarstwa jest  siewnik Horsch do siewu precyzyjnego.

Podczas pracy siewnik precyzyjnie rozprowadza materiał siewny nawet przy dużych prędkościach w każdych warunkach glebowych. Nawigacja, która pomaga przy siewie unika nakładania siewów niezależnie od kształtu pola. Dzięki zastosowaniu siewnika rolnik odnotowuje duże oszczędności finansowe, a przy tym oszczędza  nakład pracy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Marta Kara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *